Ritz E26-180GG
Pris på begäran
Skriv ut
INFO
Produktgrupp
Vattenpumpar
Märke / modell
Ritz E26-180GG
4 982 h
Uppställningsplats
Apeldoorn
Land
Nederländerna
Allmänt betyg
Mascus ID
58469D41
DETALJER
Lagerid
25P00051
Driftform
Diesel
Pump krafts typ
Diesel
Motortillverkare
Caterpillar C9
Pump kraft
205 kW
Transportmått (LxBxH)
3850 x 1300 x 2500 mm
Pump information
Field of application: construction, Applicable material: water, Make of engine: Caterpillar C9, Power: 205 kW (279 HP), Type of fuel: Diesel
Tillbehör
Annan information
Dry self-priming high-pressure pump with diesel engine and a pressure of 26 bar. With its 205 kW engine power, this high-pressure pump achieves a capacity of 250 m3 per hour. The pump is equipped with a bronze impeller. This makes the pump an excellent choice as a booster pump, irrigation pump or high-pressure pump for pressing storage tanks during tank tests. The pump is mounted in a sound-absorbing casing with a diesel engine and vacuum system. This limits noise pollution for the environment.